Foto Safari Dunajská delta

Väčšina z vás si pod divou prírodou pravdepodobne predstaví vysoké hory, ďaleký sever, prípadne amazonské pralesy. Že krásnu, človekom iba málo poznačenú prírodu, nájdeme v Európe pri veľkej rieke ako je Dunaj, bude pre mnohých asi prekvapením. A že na konci viac ako 2800 km dlhého toku Dunaja na nás čakajú jazerá a kanály s čistou priezračnou vodou, v ktorej sa dá potápať a šnorchlovať, vyzerá ako výmysel. Že je to naozaj tak sa môžete presvedčiť na vlastné oči. A dozviete sa aj ako to je možné. Delta je veľmi fotogenická. Nielen jej prírodné scenérie, rastliny, živočíchy, ale aj ľudia, ktorí sú často ako z inej doby. 


Cesta do Dunajskej delty je cestou do ozajstnej prírodnej perly Európy. Asi 100 km pred ústim do mora sa hlavný tok Dunaja rozvetvuje na 3 veľké ramená, medzi ktorými sa rozprestiera rozsiahly labyrint ramien, kanálov, jazier, ostrovov a nedoziernych trstinových porastov. Dunajská delta s rozlohou viac ako 4100 km2 (takmer 1/10 rozlohy Slovenska) je druhou najväčšou v Európe (po delte Volgy). 82 % územia leží v Rumunsku, zvyšok na Ukrajine. V Dunajskej delte sa nachádza 668 jazier a 3500 km vodných tokov a kanálov. Naozaj je čo objavovať. Dunajská delta je rajom vtáctva. Zaznamenaných tu bolo 325 druhov. Symbolom Delty je pelikán, ktorých tu hniezdi asi 2300 párov dvoch druhov. Ich letky nad hlavou sú zážitkom, na ktorý sa nezabúda.  Nachádza sa tu 1150 druhov rastlín, 100 druhov rýb a tisíce druhov bezstavovcov. Dunajská delta predstavuje asi najvýznamnejšie mokraďové územie Európy. V roku 1990 bola zapísaná na zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Cesta do Dunajskej delty je aj cestou do minulosti, do čias keď aj u nás ešte stavali hlinené domčeky s trstinovými strechami a ulice v dedinách neboli pokryté asfaltom. Žije tu pestrá zmes národov, ktoré sa tu miešajú od čias antického Grécka. Dediny, založené ruskými starovercami (Lipovanmi), ktorí ušli v 18. storočí pred náboženským prenasledovaním z cárskeho Ruska vyzerajú takmer rovnako ako pred 100 rokmi. Hlavne starší ľudia tu dodnes hovoria zmesou starej ruštiny, ukrajinčiny a rumunčiny. Okrem nich tu žijú Rumuni, Ukrajinci, Bulhari, Židia, Turci. Na konci našej púte Deltou navštívime aj cintorín v Suline, ktorý je krásnou ukážkou miešania národov v tomto zapadnutom kúte Európy.

Dunajskú prírodu si užijeme úplne zblízka. V Tulcei nasadneme do motorových člnov a  postupne sa poplavíme deltským labyrintom až na samý koniec Dunaja k Čiernemu moru. Plaviť sa smerom k moru je ako nasadnúť do stroja času. Pretože čím bližšie ideme k moru, tým je delta mladšia. Prejdeme si takto za pár dní asi 10 tisíc rokov jej vývoja. Cestou sa zastavíme, kde budeme chcieť, vychutnáme si nezabudnuteľné pohľady na riečne brehy lemované starými vŕbami, nekonečné porasty tŕstia, piesočnaté duny, biele kvety lekna, nádherné západy slnka, spev vtákov aj kŕkanie žiab.

Delta je aj rybárskym rajom, takže kto chce, môže vyskúšať rybárske šťastie. Naučíme sa variť originálnu rybaciu polievku ciorba de peste, ktorá je niečo ako boršč skrížený s halászlé. Cestou spoznáme množstvo druhov vtákov: kormoránov, volaviek, lyžičiarov, ibisov, potápiek, bahniakov, rybárov... Užasneme nad neuveriteľnými farbami rybárika, krakle, dudka. Ak to podmienky dovolia, zašnorchlujeme si v ramenách a jazerách s priezračnou vodou kde lekno je takmer burina, aby sme spoznali pestrý podvodný svet. Pod vodou nazrieme aj do rybárskych sietí, uvidíme najtypickejšie ryby: sumce, šťuky, kapre, ostrieže, liene, karasy. Presvedčíme sa, že pijavica je krásne elegantné zviera, pohladkáme užovku, ak budeme mať šťastie nájdeme aj korytnačku močiarnu. Ako úplný protiklad k všadeprítomnej vode navštívime ostrov Letea s vyprahnutými piesočnatými dunami, dubovými lesmi a dedinkami, kde zastal čas. V noci nám tu možno zaspievajú šakaly. Cestu zavŕšime na plážach Čierneho mora, kde ešte stále nie je hlava na hlave.

 

PREDBEŽNÝ PROGRAM (môže sa modifikovať podľa podmienok na mieste)

1. deň

Príjazd do mesta Tulcea. Ak prídeme včas, navštívime Múzeum Dunajskej delty a urobíme prvý výlet na lodiach do okolitých ramien. Noc v hoteli v Tulcei.

2. deň

Vyrazíme načlnoch z Tulcei do dediny Mila 23 obývanej Lipovanmi. Cestou lužné lesy, ramená, jazerá porastené vodnými rastlinami. Uvidíme tisíce jedincov u nás vzácnej a chránenej kotvice plávajúcej, očaria nás prvé lekná a leknice a hlavne množstvo vtákov. Do konca cesty ich budete poznať. Uvidíme ako sa tradične lovia ryby a snáď po prvýkrát nazrieme rybárom do sietí. Cez kanál Sontea sa poplavíme smerom na severovýchod. Lesov ubúda, pribúda vody a tŕstia. Pokračujeme čarovným labyrintom kanálov a jazier, stretáme ďalšie a ďalšie druhy zvierat a rastlín. Dorazíme do dediny Mila 23. Hlinené domčeky s trstinovými strechami, cesty bez asfaltu, aj moderné penzióny. Obed u miestnych - rybacie hody - špeciálna polievka, varené, pečené ryby so špeciálnym cesnakovým prelivom...

3. deň

Exkurzia starým Dunajom na jazero Baclanesti, prípadne Furtuna. Miešajú sa „biele“ dunajské vody s „čiernymi“ jazernými ako na Amazone pod Manausom. Po obede na jazerá Trei Iezere a Bogdaproste. Dostávame sa do oblasti plávajúcich trstinových ostrovov - plaurov. Pri vyššej hladine Dunaja sa odliepajú od dna a s vetrom a prúdmi sa pohybujú po jazerách a kanáloch. Vytvárajú rozsiahle bludiská, ktoré sa každú chvíľu menia. Noc opäť v Mila 23.

4. deň

Na člnoch vyrážame smer Letea - ozajstný ostrov v mori trstiny s malebnými dedinkami. Cez kanály a jazerá dorazíme do dediny Letea zabudnutej v čase. Rozpálený piesok, kravy, kone. Jazdci na koňoch bez sediel, kravy vracajúce sa s paše domov. Naozaj to tu nevyzerá na 21. storočie v Európskej únii. Ubytujeme sa v penzióne a ideme sa družiť s miestnymi Rumunmi a Ukrajincami.

5.deň

Exkurzia na konských povozoch po ostrove. Prísne chránený Léteiský les, slaniská a pieskové duny. Sahara je ďaleko, ale my ako keby sme boli na nej. Čriedy kráv a divokých koní, večer zavýjajú šakaly. Noc opäť v Letei.

6.deň

Po raňajkách presun do mestečka Sulina. Ubytovanie v penzióne a voľno na prehliadku zopár miestnych pamätihodností a kúpeľ na pláži.  

7. deň

Skoro ráno odchod.Loďou vyplávame Sulinským ramenom späť do Tulcei. Návšteva múzea Dunajskej delty (ak sme ho nestihli na začiatku) a popoludní odjazd smer Bukurešť. 

Cena: 899€

Cena zahŕňa letenku, ubytovanie v hoteloch a penziónoch, polpenziu, sprievodcu a lektora, prenájom člnov / lode, kávu a minerálku na prípravnom stretnutí. Nezahřňa poistenie, cestu na letisko a miestne presuny, ktré sú variabilné podľa dohody, náklady na zvyšnú stravu.

Termín: 1.-8. máj 2016

Ubytovanie:

ubytovanie v dvojlôžkových izbách

Lektor:

Tomáš Hulík

Odporúčaná technika:

Zrkadlovka, resp. kompakt s veľkým rozsahom zoomu (300mm a viac), teleobjektív s ohniskovou vzdialenosťou aspoň 300mm (čím dlhšie ohnisko, tým lepšie na fotografovanie vtáctva), širokouhlý resp. základný objektív (fotenie krajiny), makro objektív (fotenie rastlinstva), statív (prípadne monopod), pamäťové karty, notbook (nie je nutný).

PRIHLÁSIŤ SA NA WORKSHOP

 

Report z predchádzajúcej fotovýpravy

Novinky

Mgr. Tomáš Hulík | Istrijská 80, 841 07 Bratislava | tel.: +421 2 6477 4227 | mobil: +421 (0) 903 379 515 | e-mail: tomas@hulik.sk